AcasăActualitateRecord la NOAPTEA MUZEELOR: peste 11.000 de vizitatori la obiectivele ORADEA HERITAGE

Record la NOAPTEA MUZEELOR: peste 11.000 de vizitatori la obiectivele ORADEA HERITAGE

Fundația de Protejare a Monumentelor Istorice (Oradea Heritage) anunță că 11.248 de vizitatori au trecut pragul instituțiilor muzeale orădene cu ocazia Nopţii Muzeelor 2024.

Tema din acest an a fost Muzica Palatelor Orădene: șase momente muzicale susţinute de artiști
orădeni – Hakeshet Klezmer Band, Baby Elvis, DJ Maatus Pealler, Camelia Andone, Maria Duţu, precum și studenţilor catedrei de flaut, clasa conf. univ. dr. Ariadna Zenaida Mircescu și studenţilor catedrelor de canto, pian și Muzică de Cameră coordonate de prof. univ. dr. habil. Romeo Rîmbu, conf. univ. dr. Florina
Mariș Hinsu, conf. univ. dr. Ariadna Zenaida Mircescu, lect. univ. dr. Valentina Ventel Horhat, lect. univ. dr. Florin Mariș Hinsu și asist. univ. drd. Remus Rîmbu, din cadrul Departamentului de Muzică al Facultăţii de Arte, Universitatea Oradea – s-au desfășurat simultan în cele șase obiective Oradea Heritage, iar cei care s-au aflat sâmbătă seara prin centrul urbei au putut să admire exteriorul clădirilor de patrimoniu iluminat pentru această sărbătoare, priel cu care au fost utilizate peste 120 de lumini LED arhitecturale, cu o regie special concepută pentru eveniment.
În topul preferinţelor s-au situat Sinagoga Neologă Sion cu 3.500 de vizitatori, Casa Darvas-La Roche cu 1.810 vizitatori, Pasajul Madach Imre (în premieră la Noaptea Muzeelor) cu 1.800 de vizitatori, urmate de Templul Francmasoneriei cu 1.580 de vizitatori, Turnul Primăriei Oradea cu 1.508 de vizitatori și Sinagoga Ortodoxă Aachvas Rein cu 1.050 de vizitatori. În total obiectivele Oradea Heritage au primit 11.248 de vizitatori, aproape dublu faţă de cei 6.450 vizitatori înregistrați în 2023.


spot_img
Teodora Ivan
Teodora Ivan
Sunt jurnalist. Sunt strateg de afaceri + publicitate pentru antreprenori vizionari asemeni ție. SCRIU ARTICOLE. COMUNIC CU MASS MEDIA. ORGANIZEZ EVENIMENTE. FOTOGRAFIEZ ȘI FILMEZ. Fac toate aceste lucruri și mai mult decât atât de peste 20 de ani. Mă recomandă experiența: peste 10.000 de articole publicate în presa scrisă și digitală, emisiunile TV realizate, fondarea a trei reviste, câștigarea alegerilor electorale și gestionarea conturilor de PR și comunicare a celor mai importante proiecte de dezvoltare din Bihor, finanțate din fonduri UE.
ARTICOLE SIMILARE
- Publicitate -spot_img

Articole Populare