- Peste 1.100 de copii de la 42 de cluburi bihorene au participat la Cupa Curățeniei „Mihai Neșu”, competiție care a îmbinat sportul cu educația pentru mediu.
- Evenimentul organizat pe Stadionul „Iuliu Bodola” a făcut parte din campania „Luna curățeniei în județul Bihor”.
- Fiecare echipă participantă s-a angajat să organizeze acțiuni de ecologizare în comunitatea din care provine.
Peste 1.100 de copii cu vârste între 8 și 13 ani au participat sâmbătă, 16 mai 2026, la Cupa Curățeniei „Mihai Neșu”, competiție desfășurată pe Stadionul „Iuliu Bodola” din Oradea. Evenimentul a reunit 42 de cluburi de fotbal din județul Bihor și 76 de echipe înscrise la categoriile Under 9 – Under 13.

Competiția a fost organizată în cadrul celei de-a VI-a ediții a campaniei „Luna curățeniei în județul Bihor” și a avut ca obiectiv promovarea sportului, a spiritului de echipă și a responsabilității față de mediu.
Pe cele trei terenuri amenajate pe stadion s-au desfășurat simultan câte șase partide, atmosfera fiind una de sărbătoare pentru micii fotbaliști și familiile acestora.
Fotbal și responsabilitate față de comunitate
Dincolo de meciurile disputate, fiecare echipă participantă și-a asumat organizarea unei acțiuni de igienizare într-un spațiu public din localitatea de proveniență, transformând competiția într-un proiect educațional cu impact în comunitate.

Președintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan, a transmis în cadrul festivității de premiere că scopul evenimentului este acela de a le transmite copiilor valori esențiale despre responsabilitate, respect și implicare civică.
„Sportul înseamnă mai mult decât rezultatul, iar cea mai importantă victorie este aceea de a deveni un om mai bun”, a declarat Mircea Mălan.
Toți copiii participanți au primit medalii, iar fiecare echipă a fost recompensată cu diplome și vouchere Decathlon în valoare de 1.500 de lei pentru achiziția de echipamente sportive.
De ce poartă competiția numele lui Mihai Neșu
Ediția din acest an a purtat numele fostului fotbalist bihorean Mihai Neșu, considerat un simbol al curajului și al implicării sociale. Organizatorii au explicat că alegerea numelui are rolul de a oferi copiilor un model autentic de perseverență și solidaritate.
„Mihai Neșu ne-a arătat ce înseamnă spiritul de luptător și dorința de a-i ajuta pe ceilalți. Avem nevoie de astfel de modele pentru copiii noștri”, a mai spus Mircea Mălan.
Continuă campania „Luna curățeniei în județul Bihor”
Cupa Curățeniei face parte din campania „Luna curățeniei în județul Bihor”, organizată de Consiliul Județean Bihor, Ecolect Bihor, Inspectoratul Școlar Județean Bihor și Asociația Județeană de Fotbal Bihor.

În paralel, în județ se desfășoară și concursul „Bihor Curat”, adresat elevilor din clasele pregătitoare – XII, implicați în EcoCluburile școlare. Participanții desfășoară acțiuni de reciclare, ecologizare și adoptă spații verzi din apropierea școlilor.

La finalul campaniei, organizatorii vor acorda prin tragere la sorți 252 de vouchere Decathlon, fiecare în valoare de 500 de lei, pentru achiziția de echipamente sportive. Concursul se încheie pe 29 mai 2026.
foto: CJ Bihor





