Inspectoratul Școlar Județean Bihor a publicat recent sinteza rezultatelor simulării Evaluării Naționale desfășurate între 17 și 19 martie 2025, la care au participat elevii claselor a VIII-a. Potrivit centralizării Ministerului Educației, evaluarea lucrărilor scrise a fost realizată cu implicarea a 628 de profesori evaluatori, distribuiți astfel:
- Limba și literatura română: 297 evaluatori;
- Matematică: 265 evaluatori;
- Limba și literatura maternă: 66 evaluatori.
La nivel județean, 738 de profesori asistenți au asigurat buna funcționare a platformei informatice prin scanarea și încărcarea lucrărilor în sistemul electronic, platformă care a funcționat optim pe toată durata simulării.
Rezultatele înregistrate în județul Bihor sunt următoarele:
Limba și literatura română:
- 4.757 lucrări evaluate;
- 2.930 lucrări notate cu minimum 5, reprezentând 61,59%.
Matematică:
- 4.730 lucrări evaluate;
- 3.246 lucrări notate cu minimum 5, reprezentând 68,63%.
Limba și literatura maternă:
- 910 lucrări evaluate;
- 747 lucrări notate cu minimum 5, reprezentând 82,09%.
Rezultatele au fost comunicate individual elevilor, iar analiza detaliată a acestora a început deja în fiecare școală. Discuțiile continuă cu implicarea părinților și a consiliilor profesorale, în vederea stabilirii unor măsuri specifice pentru îmbunătățirea performanțelor școlare până la examenul propriu-zis din vară.
La această simulare au participat și 70 de elevi care au beneficiat de condiții speciale de examen în cadrul celor 29 de centre dedicate.
Citește și
- Studiu la eco-insulele din Oradea: locuitorii cunosc regulile, dar aplicarea lor rămâne inegală
- Restricții pentru vehiculele de peste 7,5 tone pe drumurile județene din Bihor, din cauza caniculei
- COMUNICAT DE PRESĂ finalizare proiect REÎMPĂDURIRE U.P.II STÂNA DE VALE, U.A. 19C
- COMUNICAT DE PRESĂ finalizare proiect REÎMPĂDURIRE U.P.II STÂNA DE VALE, u.a 61C,61D,62C,63(1,2,3),64A,65A,65B,66D,68B,72A,72B





