AcasăActualitateAu fost semnate contractele pentru modernizarea și eficientizarea energetică a trei unități...

Au fost semnate contractele pentru modernizarea și eficientizarea energetică a trei unități de învățământ din Oradea. Investiții de aproape 30 de milioane de lei

  • Primăria Oradea a semnat contractele de execuție pentru reabilitarea și eficientizarea energetică a trei unități de învățământ din municipiu.
  • Investițiile, cu o valoare totală de aproape 30 de milioane de lei, sunt finanțate în proporție de 98% din fonduri europene prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027.
  • Lucrările vor reduce consumul de energie, vor crește confortul copiilor și elevilor și vor prelungi durata de viață a clădirilor școlare.

Investițiile în educație nu înseamnă doar construirea de școli noi, ci și modernizarea celor existente astfel încât elevii și cadrele didactice să beneficieze de spații sigure, eficiente energetic și adaptate cerințelor actuale. În ultimii ani, administrațiile locale din întreaga țară au accelerat accesarea fondurilor europene destinate reabilitării unităților de învățământ, iar Oradea continuă această direcție printr-un nou pachet de investiții.

Primăria Oradea a semnat contractele pentru execuția lucrărilor de reabilitare și eficientizare energetică a trei unități de învățământ din municipiu, investiții finanțate prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027. Valoarea totală a celor trei contracte se ridică la 29.933.860,26 lei fără TVA, iar 98% din cheltuielile eligibile sunt acoperite din fonduri europene nerambursabile.

De ce sunt importante aceste investiții?

În contextul creșterii costurilor cu energia și al necesității reducerii emisiilor de carbon, eficientizarea energetică a clădirilor publice reprezintă una dintre cele mai rentabile investiții pentru comunități.

Pe lângă diminuarea consumului de energie și a cheltuielilor de funcționare, astfel de lucrări contribuie la:

  • crearea unui climat interior mai confortabil pentru copii și profesori;
  • reducerea pierderilor de căldură și îmbunătățirea performanței energetice a clădirilor;
  • modernizarea infrastructurii educaționale;
  • utilizarea mai eficientă a resurselor financiare ale administrației locale, economiile putând fi direcționate ulterior către alte investiții în educație.

Prin aceste proiecte, municipalitatea urmărește reducerea consumului de energie, creșterea confortului beneficiarilor și dezvoltarea unei infrastructuri educaționale moderne, în concordanță cu obiectivele europene privind dezvoltarea durabilă.

Grădinița nr. 45 și Creșa nr. 6 „Căsuța Veseliei”

Cea mai mare investiție din acest pachet vizează creșterea eficienței energetice a Grădiniței nr. 45 și a Creșei nr. 6 „Căsuța Veseliei”, situate pe strada Aluminei nr. 100.

Contractul a fost atribuit societății SC AVRIL SRL, împreună cu subcontractantul Automatic Control SRL, valoarea lucrărilor fiind de 12.262.992,29 lei fără TVA.

Școala Gimnazială „Juhász Gyula”

O a doua investiție va fi realizată la Școala Gimnazială „Juhász Gyula”, de pe strada Matei Corvin nr. 106A.

Contractul, în valoare de 5.662.916,92 lei fără TVA, a fost semnat cu GHENAU TRADE SRL, având ca subcontractant Complet Electro Project SRL și terț susținător CONPILA SRL.

Liceul de Arte

Cel de-al treilea proiect privește reabilitarea Liceului de Arte, situat pe strada Parcul Petofi nr. 26.

Lucrările vor fi executate de IGNA CONSTRUCT SRL, valoarea contractului fiind de 12.007.951,05 lei fără TVA.

Aproape 30 de milioane de lei investiți în viitorul copiilor

Cele trei proiecte reprezintă una dintre cele mai importante investiții recente în infrastructura educațională a municipiului. Dincolo de renovarea clădirilor, acestea urmăresc crearea unor spații moderne, eficiente energetic și mai prietenoase cu mediul, în care copiii și elevii să beneficieze de condiții mai bune pentru educație.

În același timp, prin utilizarea fondurilor europene, Oradea reușește să modernizeze infrastructura publică fără a pune o presiune semnificativă asupra bugetului local, contribuția municipalității fiind limitată la cofinanțare și la eventualele cheltuieli neeligibile.

spot_img
Teodora Ivan
Teodora Ivan
Sunt jurnalist. Sunt strateg de afaceri + publicitate pentru antreprenori vizionari asemeni ție. SCRIU ARTICOLE. COMUNIC CU MASS MEDIA. ORGANIZEZ EVENIMENTE. FOTOGRAFIEZ ȘI FILMEZ. Fac toate aceste lucruri și mai mult decât atât de peste 20 de ani. Mă recomandă experiența: peste 10.000 de articole publicate în presa scrisă și digitală, emisiunile TV realizate, fondarea a trei reviste, câștigarea alegerilor electorale și gestionarea conturilor de PR și comunicare a celor mai importante proiecte de dezvoltare din Bihor, finanțate din fonduri UE.
ARTICOLE SIMILARE
- Publicitate -spot_img

Articole Populare

- Publicitate -spot_img