Muzeul Memorial „Ady Endre” din Oradea va avea un program modificat în perioada sărbătorilor pascale catolice, adaptat fluxului de vizitatori și specificului acestor zile de sărbătoare. Astfel, instituția va fi închisă în zilele de 5 și 6 aprilie, când credincioșii catolici marchează Paștele.
În zilele premergătoare, muzeul va funcționa după un program ajustat. Pe 3 aprilie, vizitatorii vor putea accesa obiectivul cultural în intervalul obișnuit, în timp ce pe 4 aprilie programul va fi redus, între orele 10:00 și 14:00.
Muzeul Memorial „Ady Endre” face parte din patrimoniul cultural gestionat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, fiind unul dintre punctele de interes pentru turiștii și localnicii interesați de viața și opera poetului maghiar Ady Endre, o personalitate marcantă a literaturii central-europene. Ajustarea programului în perioada sărbătorilor este o practică frecventă în instituțiile muzeale, pentru a permite personalului să participe la evenimentele religioase și pentru a reflecta ritmul redus al activităților culturale din aceste zile.
Reprezentanții Muzeului Țării Crișurilor Oradea au transmis, cu această ocazie, un mesaj de sărbătoare către comunitate, urând Paște fericit tuturor orădenilor și bihorenilor care celebrează în această perioadă.
Citește și
- Au început înscrierile pentru comercianți la Zilele Culturii Maghiare din Oradea. Ce produse sunt căutate
- „Carmina Burana” ajunge la Oradea în mai 2027. Organizatorii au anunțat spectacolul cu nouă luni înainte
- Oradea și Debrecen, unite prin muzică. Două festivaluri internaționale vor fi organizate printr-un nou proiect România–Ungaria
- Lucrările la Centrul Cultural Multifuncțional din Oradea au ajuns la 16%. Sala mare va avea peste 1.000 de locuri






