AcasăActualitateZiua Porților Deschise la Detașamentul 2 de Pompieri Oradea. Salvatorii marchează 32...

Ziua Porților Deschise la Detașamentul 2 de Pompieri Oradea. Salvatorii marchează 32 de ani de activitate

Detașamentul 2 de Pompieri Oradea își deschide porțile pentru public vineri, 15 mai, între orele 11:00 și 15:00, cu ocazia aniversării a 32 de ani de la înființarea subunității la sediul de pe str. Aluminei nr. 57.

Evenimentul este organizat sub forma unei zile „Porți Deschise” și are scopul de a aduce mai aproape de comunitate activitatea pompierilor militari, tehnica de intervenție și misiunile desfășurate zilnic pentru siguranța bihorenilor.

Peste 1.000 de misiuni în doar patru luni

Salvatorii din cadrul detașamentului au avut un început de an extrem de solicitant. Potrivit datelor oficiale, numai în primele patru luni ale anului 2026, echipajele au executat 1.014 misiuni în zona de competență.

Printre acestea s-au numărat:

  • 50 de intervenții pentru stingerea incendiilor;
  • 722 de misiuni de acordare a primului ajutor calificat;
  • 70 de intervenții la accidente rutiere;
  • 47 de misiuni pentru salvarea persoanelor aflate în situații de urgență în locuințe;
  • 34 de operațiuni pirotehnice și C.B.R.N.;
  • 6 intervenții pentru înlăturarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice periculoase.

O subunitate esențială pentru nordul Oradiei și zona industrială

Înființat în 15 mai 1994, Detașamentul 2 de Pompieri Oradea deservește o zonă extinsă, cu aproximativ 100.000 de locuitori, pe o suprafață de aproape 295 de kilometri pătrați.

Raionul de intervenție include 16 localități, partea de nord a municipiului Oradea și zona Parcului Industrial de pe Șoseaua Borșului, una dintre cele mai importante platforme economice din județ.

Mii de intervenții anual

Activitatea subunității reflectă complexitatea situațiilor gestionate de pompieri. În anul 2025, echipajele au desfășurat peste 3.300 de misiuni.

Printre cele mai importante intervenții s-au numărat:

  • 138 de operațiuni de stingere a incendiilor;
  • 2.311 misiuni SMURD și descarcerare;
  • 336 de misiuni de salvare a persoanelor blocate în locuințe;
  • 46 de intervenții C.B.R.N. pentru intoxicații cu gaze sau substanțe periculoase;
  • 46 de operațiuni pirotehnice pentru muniții rămase neexplodate din cele două războaie mondiale;
  • 177 de exerciții, acțiuni preventive și recunoașteri în teren.

Autospeciale, echipamente și demonstrații pentru public

În cadrul evenimentului de vineri, vizitatorii vor putea vedea îndeaproape autospecialele de intervenție, echipamentele utilizate în misiuni și tehnica folosită în operațiunile de salvare.

Totodată, bihorenii vor avea ocazia să discute direct cu pompierii militari și să afle cum se desfășoară intervențiile în situații de urgență, de la incendii și accidente rutiere până la misiuni C.B.R.N. și operațiuni pirotehnice.

Evenimentul este deschis publicului și face parte din seria activităților dedicate consolidării relației dintre salvatori și comunitatea locală.

spot_img
Teodora Ivan
Teodora Ivan
Sunt jurnalist. Sunt strateg de afaceri + publicitate pentru antreprenori vizionari asemeni ție. SCRIU ARTICOLE. COMUNIC CU MASS MEDIA. ORGANIZEZ EVENIMENTE. FOTOGRAFIEZ ȘI FILMEZ. Fac toate aceste lucruri și mai mult decât atât de peste 20 de ani. Mă recomandă experiența: peste 10.000 de articole publicate în presa scrisă și digitală, emisiunile TV realizate, fondarea a trei reviste, câștigarea alegerilor electorale și gestionarea conturilor de PR și comunicare a celor mai importante proiecte de dezvoltare din Bihor, finanțate din fonduri UE.
ARTICOLE SIMILARE
- Publicitate -spot_img

Articole Populare